سبدخرید
0

جزئیات مطلب

تست دیسک چیست؟

تست دیسک چیست؟


معرفی ابزار DISC

شناخت رفتار و تحلیل آن، اولین قدم جهت شناخت خود و شناخت دیگران می‌باشد، اگر بدنبال بهبود ارتباطات میان فردی در سازمان می‌باشیم. می‌بایست به افراد کمک کنیم که خود را بشناسند و تعریف درستی از ویژگی‌های رفتاری خود داشته باشند، نقاط قوت و قابل بهبود خود را در حوزه رفتار بدانند و در ارتباط با دیگران توان این را داشته باشند که ویژگی‌های رفتاری مخاطب را شناخته و دلایل رفتار دیگران را درک نمایند و بتوانند مدل رفتاری خود را با دیگران تطبیق دهند، این فرایند جزء پیچیده‌ترین و سخت‌ترین قسمت ارتباط است و دلیل آن پیچیده بودن انسان است.

برای شناخت مدل رفتاری افراد راهکارها و ابزارهای متنوعی در حوزه رفتارشناسی وجود دارد، برای مثال MBTI, انیاگرام، کتل، DISC و …

DISC محبوب‌ترین ابزار ارزیابی در جهان شناخته شده است چون کاربردهای فراوانی دارد. همه دنیا DISC را به عنوان ابزار دستیابی به اهداف توسعه رهبری، آموزش ارتباطات، تشکیل تیم‌های کاری، فروش موثر، استخدام، خدمات پس از فروش، مربیگری و مدیریت می‌شناسند.

پرسش‌نامه DISC و نحوه استفاده از آن

ابزار DISC که از طریق پرسشنامه ۳۰ سوالی، مدل رفتاری ما را مشخص می‌کند ابزاری است جهانی و عمومی و رفتار ما را بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت، کشور، فرهنگ، صنعت، سازمان و جایگاه شغلی توصیف می‌کند.

مدل ارتباطات حرفه‌ای بر اساس مدل جهانی دیسک DISC الگوی رفتاری مشترکی است برای رمزگشایی رفتاری افراد به گونه‌ای که ما بتوانیم برآوردی از الگوهای رفتاری افراد داشته باشیم. مدل و ابعاد پیشنهادی برای اولین با در جهان توسط ویلیام مولتون مارستون دارنده دکترای تخصصی و مدرس دانشگاه کلمبیا و نیویورک در سال ۱۹۲۸ میلادی در کتابی با عنوان The Emotions of Normal People در ۴۴۳ صفحه و ۱۸ فصل به جامعه علمی معرفی شد که مورد استقبال قرار گرفت.

تعریف رفتار در سیستم رفتاری DISC

“رفتار” عبارت است از عمل و عکس العمل‌های قابل مشاهده از یک فرد در موقعیت‌ها و شرایط متفاوت که در این مدل به چهار نوع مجزا تقسیم‌بندی می‌شود. همه ما به نسبت‌های متفاوت از همه این تمایلات رفتاری برخوردار هستیم، اما همواره میزان یک یا دو تمایل رفتاری در ما بیشترین است که به آن‌ها “سبک‌های غالب رفتاری” گفته می‌شود. پس از شرکت در آزمون DISC و مشخص شدن سبک غالب رفتاری، کلیه خصوصیات و تمایلات رفتاری در قالب گزارش‌های متنوع و با جزئیات کامل در اختیار فرد قرار می‌گیرد. DISC به عنوان یک ابزار مناسب و علمی در حوزه شناخت رفتار، در دنیا با استقبال ویژه‌ای مواجه بوده است و با ارائه یک دسته‌بندی مناسب و قدرتمند به افراد کمک می‌نماید تا:

  • خود را بیشتر بشناسند.
  • به نقاط قوت و قابل بهبود خود آگاه شوند.
  • تفاوت های فردی خود را با دیگران بشناسند.
  • بتوانند خود را با دیگران تطبیق دهند.
  • به یک ارتباط برد – برد دست یابند.

ابزار DISC ما را تجربه کنید و از مزیت‌های بسیار آن بهره‌مند شوید.